69. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

23 lutego 2013 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę zbrodni ludobójstwa na polskich mieszkańcach wsi Huta Pieniacka na Ukrainie.

Na zaproszenie Pani Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka Małgorzaty Gośniowskiej – Koli Senator Stanisław Gogacz uczestniczył w tegorocznych obchodach. Inicjatorem uroczystości na Ukrainie jak co roku było Stowarzyszenie „Huta Pieniacka”, utworzone przez ocalałych mieszkańców Huty Pieniackiej i ich potomków oraz Konsulat Generalny RP we Lwowie. Główną ideą Stowarzyszenia jest hasło „By Polska o nich nie zapomniała…”.

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej miała miejsce 28 lutego 1944 roku. Oddział 4 pułku policji SS wspomagany przez chłopów z okolicznych wsiotoczył wieś ze wszystkich stron. Wieś została ostrzelana. Mieszkańcy uciekali i chowali się w piwnicach lub wcześniej przygotowanych schronach. Tych, których nie dosięgnęły kule wyprowadzono z domów i grupami prowadzono do kościoła, po czym świątynie zaminowano. Wybuchła panika, a zamknięte drzwi nie pozwalały wydostać się na zewnątrz… W wyniku tego tragicznego wydarzenia śmierć poniosło od 600 do 1500 Polaków. Ocalało około 160 osób. Osoby, które przeżyły zbrodnię i ich rodziny za zebrane pieniądze w 1989 roku ufundowały drewniany krzyż. Dzięki staraniom Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w 2005 roku wzniesiono obecnie istniejący pomnik.

69. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

Zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.