Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą – Islandia

W dniu 15 maja 2022r. Senator RP Stanisław Gogacz na zaproszenie Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą ministra Jan Dziedziczaka uczestniczył w wizycie delegacji rządowej w Islandii z okazji obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

W trakcie pobytu w Reykjaviku delegacja uczciła pamięć marynarzy SS „Wigry”, który tragicznie zatonął podczas konwoju 15 stycznia 1942 roku. Zginęło wtedy 25 z 27 członków załogi, w tym 12 Polaków, łącznie z kapitanem Władysławem Grabowskim.

Podczas uroczystej mszy w Bazylice Katedralnej Chrystusa Króla poświęcony został Sztandar Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP. Szkoła powstała w 2020 roku i jest pierwszą na Islandii szkołą prowadzoną przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą . Uczęszcza do niej ponad 300 polskich dzieci.

Później w Ambasadzie RP w Reykjaviku miało miejsce  spotkanie z islandzką Polonią.

W Islandii mieszka ponad 25 tys. naszych Rodaków, którzy są największą mniejszością narodową w tym państwie i procentowo największą grupą migrantów polskich w jakimkolwiek państwie na świecie.

 

Foto: Ambasada RP w Reykjaviku