Odsłonięcie pomnika smoleńskiego w Świdniku

W dniu 11 lipca 2015r. Senator RP Stanisław Gogacz uczestniczył w uroczystościach odsłonięcia pomnika poświęconego Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej na Placu Konstytucji 3 Maja w Świdniku.

Uroczystość była częścią obchodów 35. rocznicy „Lubelskiego Lipca 1980”- fali strajków na Lubelszczyźnie, poprzedzającej protesty na Wybrzeżu i powstanie Solidarności.Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła Msza Święta w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010r. odprawiona w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku. Po nabożeństwie – członkowie komitetu budowy pomnika, rodziny ofiar katastrofy Tu-154, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe m.in. organizacji kombatanckich oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Świdnika przeszli w pochodzie na pl. Konstytucji 3 Maja. W dalszej części uroczystości odbyły się przemówienia oraz składanie wieńców.

Pomysłodawcą i fundatorem projektu powstania pomnika jest Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Smoleńsk 2010”. Monument, który stoi w centrum Świdnika ma ok. 3,7 m wysokości. Stworzą go dwa posępne granitowe bloki rozdarte w połowie krzyżem. Z tyłu na tablicy wypisane są nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.