75 Rocznica Pacyfikacji Wsi Jamy

W dniu 08 marca 2019r. Senator RP Stanisław Gogacz uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 75 Rocznicę Pacyfikacji Wsi Jamy.

Uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Parafialnym w Ostrowie Lubelskim Hymnem Państwowym, który odegrała Orkiestra Wojskowa z Dęblina. Następnie głos zabrał Burmistrz Ostrowa Lubelskiego Józef Gruszczyk, który także powitał wszystkich gości. Świadectwo swego życia wygłosił świadek pacyfikacji, prezes Fundacji Na Rzecz Spacyfikowanej Przez Hitlerowców Wsi Jamy dr inż. Kazimierz Wolski.

Podczas uroczystego Apelu Poległych, odczytanego przez oficera z 41 bazy Lotnictwa Szkolnego podporucznika Piotra Czerskiego, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina, oddano hołd stu pięćdziesięciu dwóm osobom bestialsko zamordowanym podczas pacyfikacji.
Salwę honorową oddała Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych. Po uroczystym złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy, uczestnicy uroczystości udali się na do Jam, gdzie w Kaplicy Mauzoleum została odprawiona Msza Święta w intencji poległych ofiar. Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej męczeństwo mieszkańców Wsi jamy „W obronie wiary i Ojczyzny”. Następnie przybyli goście udali się pod Krzyże oraz pod Pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji, by złożyć wiązanki i zapalić znicze. Na zakończenie w koncercie pieśni żołnierskich zaprezentowała się Orkiestra Wojskowa z Dęblina.