80 lat Rezerwatu Jata i Topór

Dnia 9 czerwca 2013 roku Senator Stanisław Gogacz uczestniczył w uroczystości upamiętniającej 80 rocznicę powstania rezerwatów przyrody Jata i Topór, a także 40 rocznicy utworzenia Nadleśnictwa Łuków.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się przy Osadzie Jata 1 mszą polową w intencji ojczystej przyrody oraz pracowników Nadleśnictwa Łuków. Po okolicznościowych przemówieniach grupa rekonstrukcji historycznej przedstawiła inscenizację historycznej potyczki partyzanckiej z 14 IX 1939r. oraz z 9 VII 1944r. Część artystyczna oraz wystawa sprzętu wojskowego miały miejsce w Żdżarach na „Ranczu pod bocianami”.
Rezerwat Jata  jest jednym z najstarszych rezerwatów w Europie. Rezerwat ten znajduje się na terenie gminy Łuków w województwie lubelskim, na północno-zachodnim skraju Równiny Łukowskiej, w Lasach Łukowskich. Powierzchnia ścisłego rezerwatu to 335 ha.  Przedmiotem ochrony jest w nim jodła pospolita. Formalnie rezerwat został powołany dnia 21 marca 1933 roku decyzją Ministra Leśnictwa. Po upadku powstania styczniowego w rezerwacie ukrywał się ksiądz Stanisław Brzóska. W latach 1942-1945 na terenie rezerwatu znajdowały się 3 obozy partyzanckie. 

Reportaż Czesławy Borowik „Majestat Jaty” w Radiu Lublin kliknij TUTAJ