Otwarcie Gminnego Centrum Kultury w Baranowie

W dniu 30.06.2023 Senator RP Stanisław Gogacz uczestniczył w uroczystym otwarciu Gminnego Centrum Kultury w Baranowie w ramach projektu „Adaptacja zabytkowego budynku starej plebanii w Baranowie na cele kulturalne i turystyczne”.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Baranowie. Następnie po powitaniu gości i przecięciu wstęgi został poświęcony budynek Gminnego Centrum Kultury. Zaproszeni goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną „Dzieje budynku na przestrzeni lat” oraz wysłuchać występu chóru „pokolenie”. Otwarciu Gminnego Centrum Kultury w Baranowie towarzyszyła również wystawa pt. „Historia zapisana w obrazach”.

Dawna plebania znajdująca się niedaleko kościoła św. Jana Chrzciciela, została wybudowana w XIX w. (po 1875 r.) na miejscu drewnianej, zrujnowanej plebanii z 1744 r. Po renowacji miała 5 pokoi, kuchnię, sień i spiżarnię. Przez wiele lat obiekt nie był użytkowany. Pod koniec 2020 r. w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina Baranów otrzymała 2,8 mln zł dofinansowania na jego przebudowę i przekształcenie na siedzibę Gminnego Centrum Kultury, które do tej pory mieściło się w urzędzie gminy.

W obiekcie będzie znajdował się również pierwszy w gminie Punkt Informacji Turystycznej.

Foto: Wspólnota Puławska