30. rocznica Lubelskiego Lipca

Dnia 25 lipca 2010 roku Senator Stanisław Gogacz uczestniczył w uroczystościach głównych obchodów rocznicy Lubelskiego Lipca.

Po uroczystej mszy św. w Archikatedrze Lubelskiej z okazji 30 – lecia lubelskich strajków uczestnicy obchodów udali się na Drogę Męczenników Majdanka przy której odsłonięto i poświęcono „Pomnik Wdzięczności”. Wykonano go na wzór poprzedniego pomnika zrobionego z drewna i postawionego by uczcić pierwszą rocznicę Lubelskiego Lipca. Pomnik Wdzięczności to około 8 metrowy metalowy krzyż przed którym stoi człowiek ze skierowanymi do góry rękoma, a na jego przegubach zawieszone są zerwane łańcuchy.

Pan Senator wraz z pozostałymi uczestnikami obchodów po złożeniu kwiatów pod nowo wzniesionym pomnikiem udał się na Zamek Lubelski, gdzie odbyła się uroczysta konferencja, podczas której 52 działaczom „Solidarności” wręczono odznaczenia związkowe, a 32 przyznano statuetki Lubelskiego Lipca `80. Tegoroczne uroczystości urozmaicono między innymi występami artystów scen lubelskich na Placu Zamkowym, wystawą IPN w centrum Lublina pt. „Zaczęło się w Lipcu. Solidarność w Regionie Środkowowschodnim 1980 – 1989″, możliwością zwiedzania Zamku Lubelskiego i kaplicy Świętej Trójcy, odsłonięciem historycznego graffiti poświęconego wydarzeniom lipcowym przy ul. Mełgiewskiej oraz koncertami zespołów „Europe”, „Lombard” i innych artystów.